Julius Chan

Julius Chan (1939- ),¬†Parliamentarian and businessman. Born on Tanga Island, New Ireland District, of mixed Chinese and Melanesian parentage, he was educated at Marist Brothers College, Ashgrove, Queensland, Australia, and graduated with a B.Sc. in Agricultural Science from the University of Queensland. From 1960-62 he was a Cooperative Officer with the PNG Administration and from 1963-70 he operated a merchandise and shipping business. In 1968 he was elected to the national parliament to represent a New Ireland seat and from 1972-76 was Minister for Finance. In 1970 Chan was founder and parliamentary leader¬†of the People’s Progress Party (PPP). He was Deputy Prime Minister (August 1977-November 1978), Prime Minister (March 1980-August 1982), Deputy Prime Minister and Minister for Finance and Planning (November 1985-August 1987), Deputy Prime Minister and Minister for Trade and Industry (August 1987-July 1988) and Deputy Prime Minister in the Wingti Government (July 1992- ). In 1976 Chan was a Governor of the International Monetary Fund and in 1977 a Governor of the Asian Development Bank. Chan has represented PNG at a number of international conferences. He was knighted in 1980.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *